Zone Blue


Meditáció

Nos, hol is kezdjem... legelőször, tisztázzuk, mi az a meditáció?

A meditációnak ezer és egy fajtája létezik, általánosságban viszont mindre elmondható, hogy a test lecsendesítése és a lélek erősítése a cél. A következőkben kettő, a saját életemben is jelen lévő (ezáltal tapasztalatból mondom)  meditációs fajtát fogok kielemezni Neked, kedves olvasó, hogy bemutassam a számodra, mi is ez a dolog, miért jó és mi az, ami millió embert késztet a meditálásra és vallásokat alapoz meg...

Ez a kettő meditáció:

  • A buddhista meditáció, ahol a meditáció egy világvallásnak az alapját képezi
  • A relaxációs meditáció, amivel a cél a teljes nyugalom és az élet nehézségeire való felkészülés, azok átvészelése













Buddha neve nem Buddha volt, mint ahogy azt sokan képzelik. Eredeti neve Gautama Sziddhártha, egy Északkelet-Indiai város uralkodójának fia volt.  Életének hosszú története részletesen leírja, hogyan tért a megvilágosodás felé vezető útra, és hogyan vált belőle Buddha, mely szónak a jelentése annyit tesz, "felébredt, megvilágosodott".Az Ő életét követve mi is Buddhák lehetünk, ugyanis mindenki képes a megvilágosodásra, és a Nirvánába jutásra.

Sok hiedelemmel ellentétben a Nirvána nem egy vallási hely, mint a Mennyország, a Paradicsom, Nyárföldje, stb... hanem egy olyan felső tudatállapot, ahol már nem hatnak ránk a szenvedések, nem  vágyakozunk felesleges dolgokra, és átlátjuk az élet teljességét és felépítését. A buddhisták főbb célja ennek a tudatállapotnak az elérése- meditáció segítségével!

 













Amikor így megalapoztad a figyelmedet, tehát a jelen pillanatban tudsz maradni és nem vonódsz bele a fejedben folyó párbeszédbe (vagy gyorsan korrigálni tudod, ha elkalandozol), térj át a légzésfigyelésre. Akkor leszel sikeres, ha nem kószálnak el a gondolataid a jövő és múlt felé és ha nem feledkezel bele a fejedben folyó monológba/beszélgetésbe, hanem meg tudod figyelni a belégzést az elejétől a végéig és a kilégzést az elejétől a végéig. Ez akkor megy könnyen, ha kíváncsi vagy rá. Pl. figyelheted, hogy milyen helyeken érzed a lélegzetvételt: az orrodnál, a légcsövedben, a mellkasodon stb. és hogy hogyan változnak ezek az érzetek. És mindig, ha elkalandozik a figyelmed, legyél türelmes magaddal, csak tudatosítsd, hogy elkalandoztál és térj vissza a légzéshez.

Ha úgy érzed, feszült vagy, akkor próbáld ki azt, hogy hosszabban lélegzel ki vagy nagyokat sóhajtasz, miközben leejted a válladat. Ha úgy érzed, álmos vagy, lélegezz hosszabban be vagy képzeld el, hogy fényt lélegzel be.

Ha időre meditálsz, inkább állíts be órát/telefont, ne kelljen közben nézegetni, mennyi idő van még hátra.















Relaxációs meditáció


A relaxációról valószínűleg hallottál már. Egy rohanó nap előtt/után/közben egy pár percre megállsz, és ezzel a meditációval új erőt nyersz, feltöltődsz és felkészülsz a további folytatásra, már mosollyal a szádon és békességgel a belsődben. Térjünk is rá, nem szövegelek tovább.

Két módszer van, ami nagyon egyszerűen megtanulható, mégis nagyon hatásos.  Az egyik José Silva és Philip Miele - Agykontroll című művében található leírva. A lényege az agyhullámokban rejtőzik... 













Szóval már van némi tudásunk arról, hogy mi az a meditáció- legalábbis három esetben, három különböző szemszögből tekintve. Ideje némiképp átlátnod, miről van szó, ezért azt hiszem, nem húzom tovább az időt, és belevágok az első, és egyben a leghosszabb meditáció leírásába... 


Buddhista meditáció


Biztos vagyok benne, hogy mindenki hallott már némiképp a buddhizmusról. A buddhizmus központi szerepet tölt be a mai emberek életében, ugyanis ez a második nagy, elkülönülő világvallás a kereszténység után. Nagyon nehéz lenne szavakban összefoglalnom, mi is ez, milyen vallás- szóval, kicsit egyszerűsítek.

A buddhizmus egyesek szerint nem is vallás, hanem filozófia, életfelfogás. Én is ezt az elméletet pártolom, ugyanis a buddhizmusban nem találhatók meg azok az elemek, mint a legtöbb vallásnál. Lényegében az élet ideális menetét írja elő, azt, ahogyan Buddha élte azt meg. De ki is volt Buddha?






Ez a meditáció önmagában nem elég a tökéletes boldogsághoz, ugyanis a Tanokat is követni kell, melyek nagyban hasonlítanak a kereszténység által lejegyzett Tanokhoz, szabályokhoz.


Ánápánaszati

Ha nem csináltál még ilyet, javaslom, hogy először inkább reggel és este 15 percet ülj, mint egyben fél órát. (Utána fokozatosan emelheted az adagot, vagy össze is vonhatod egyben fél órává.) Most nem a légzésfigyelés gyakorlásával kezded, hanem mindenre figyelsz, ami a jelen pillanatban történik (hangok, testérzetek, gondolatok, érzelmek), és csak azt tudatosítod magadban, ha elkalandozol a jövőbe vagy a múltba. Akkor is csak tudatosítod, és visszatérsz a jelenhez. Ha már azt érzed, hogy könnyen megy a jelen pillanatban maradni (vagy gyorsan visszatérni, ha mégis elkalandoztál) -- ennek begyakorlása néhány hétig is eltarthat --, figyeld ezt a jelen pillanatot, és vedd észre, hogy milyen kommentárok mennek a fejedben, mi az a belső monológ/párbeszéd/konferencia :), ami fut a háttérben (vagy az előtérbe tolakszik és megingatja a nyugalmadat). És akkor tudatosítsd ezt, hogy ez is csak háttérzaj, nem erre kell most figyelni. Ezt is gyakorold pár hétig, amíg automatikussá nem válik ez a "mozdulat", hogy mindig a háttérbe tolod a fejedben futó kommentárt, amikor csak észreveszed, hogy arra figyelsz.





 

Amikor vége van, szánj rá még pár percet (amíg megmozgatod magad kicsit), hogy visszagondolsz arra, mi is történt a meditáció alatt. Így látni fogod, hogy mennyire volt stabil a figyelmed vagy mennyire könnyen tértél vissza, ha elkalandoztak a gondolataid -- és azt is, milyen gondolatok foglalkoztatnak, mi tolakszik mindig a figyelmed előterébe.

A meditáció alatt bármi történik, bármilyen fura érzeteid lesznek, bármilyen fura képek jönnek az
normális. :) Valószínűleg amúgy is így működsz, csak nem veszed észre a napi rohanásban. És, persze, bármikor kinyithatod a szemed, kijöhetsz a meditációból, felállhatsz, lazíthatsz, abbahagyhatod. A lényeg az, hogy biztonságban érezd magad, mert akkor tudsz nyitottá válni és nyitott maradni az új élményekre.










"Kisfiam, ha komolyan megteszed, én itt helyben lemegyek alfába!" - sokan hallottak már hasonlót szüleiktől, tanáraiktól, barátaiktól, ismerősöktől. De mi is az az alfa-állapot, és mit keres ez amondat a relaxációnál?

Négyféle agyhullámot állapítottak eddig meg és különítünk ma is el:

Az agy aktív, ébrenlét közben működő agyhullámai béta hullámok (15-40 Hz), ilyenkor az agyunk aktívan részt vesz a környezetében, érzékeli a változásokat és gyorsan reagál is azokra. 

A könnyű alvás közben az agy hullámai théta hullámok (3,5-8 Hz), ez a félálom, illetve a nagyon mély meditációk közben fordul elő.

A mélyalvás alatt az agyban delta hullámok (1-3 Hz) vannak, ebben található a REM-szakasz, az álmodás szakasza és a Tudatos Álom, ilyenkor az agyunk nem aktív, egy csendes, szinte kómaszerű állapotba kerül, mint minden éjjel, mikor alszunk.

Az utolsó agyhullám egyértelműen a relaxáció, az álom és ébrenlét határán lévő alfa hullám (9-14 Hz). Mi erre vagyunk kíváncsiak jelen esetben, ezt kívánjuk elérni. Ugyanis ebben az állapotban az agyunk nyugodt, csendes állapotba kerül, egyfajta csendes ellazulásba, ami természetesen kellemes, mindazonáltal egészséges.

FOYLTATJUK!

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola