Zone Blue





Tudatos Álmodás


Mi is az álom? Nyilván hülyeség ez a kérdés, hisz mindenki ismeri az álmokat, többé-kevésbé. Napközben mindig rohanunk, dolgozunk, az agyunk állandóan pörög. Éjjel viszont le kell pihennünk, hogy regenerálódjunk- mindenki hasonló fogalmat gondol elsőre. És mindenki azt gondolja, hogy az álom, az alvás nem más, mint a testünk kikapcsolása. Azonban ez korántsem igaz... 

d

I. Kezdjük az elején...


Az agyunk ilyenkor is dolgozik, álmok formájában. Ezek az agy elektromos jeleihez, az agyhullámokhoz köthetőek. 

Az alvásban két nagy szakaszt szokás megkülönböztetni: A R.E.M. szakasz, a gyors szemmozgással járó (R.E.M. szakasz, REM = Rapid Eye Movement), amikor a valóságban ide-oda ugrál a szemünk; és a R.E.M. nélküli szakasz. Az alvás eleje szinte mindig R.E.M. nélküli szakasz, ekkor az alvás még nem mély, éppen hogy csak alszunk, ezért a legapróbb hangra felébredhetünk elég könnyen. Nyilván mindenki átesett már azon (Te is), hogy az alvás és ébrenlét határán volt, amikor valaki bejött a szobába, vagy egy mentőautó rohant el a ház, előtt, leesett valami a polcról- vagy épp Te az ágyról. :) És ilyenkor nyilván fel is ébredünk- nem úgy a mélyalvásnál! Gondolom, ezt is tapasztalta mindenki... olyan mélyen aludt, hogy még az ébresztőórára is nehézkesen kelt fel. Ilyenkor esünk a R.E.M. szakaszba.

A R.E.M. szakasz rendkívüli szerepet kap a tudatos álmodásban.  Ugyanis a tudatos álom csak ilyenkor lehetséges- legalábbis a kezdőknek és a haladóknak. De egyenlőre mi az alapokat tanuljuk meg, és onnan mindenki a saját ösvényén járva, fokozatosan eléri azt a szintet, amire képes :) Te is, itt, a monitor előtt! Bizony! Én Téged úgy szeretnélek megtanítani a tudatos álomra, hogy közben az egyéneddel törődjek. Minél személyesebb kapcsolatot próbálok ezzel az írási stílussal kelteni, hogy aztán mély nyomot hagyjak Benned, ezzel is segítve a fejlődésedet. Természetesen, akármikor beszélhetünk is, az "Elérhetőségek" menüpont alatt megtalálod az e-mail címem, ahova szerettel várom a kérdéseidet! Bizony! A TE kérdéseidet!



 

II. Források: A Tudatos Álmodó Bibliája

Dr. Paul Tholey - Alkotó Álom c. könyve a tudatos álmodók bibliája. Mindenki, aki ismerni akarja az alapokat, a technikákat, azt, hogy mi miért történik, és miért pont úgy van, ahogy, annak ajánlott elolvasnia legalább egyszer :) Minden információ összegyűjtve, és kidolgozva megtalálható benne. Természetesen, nem nyújt tökéletes képzést, ugyanis azt Nekünk magunknak kell megtenni- mint ahogy a mondás is tartja, gyakorlat teszi a mestert.


Nos, a tudatos álom első ismérve, hogy teljes mértékben emlékszünk az álmunkra- ugyanis FELÉBRED A TUDATUNK! Bizony :) Nem véletlenül "Tudatos" az álom neve. Az agyunk tudatunkra ébred, s észrevesszük, hogy csak álmodunk. Ilyenkor a környezet más lesz, mint a szokott álmokban, ugyanis minden (MINDEN!!!) olyan lesz, mint a valóságban: hihetetlenül részletes, kidolgozott épületek, élőlények, fák, érzések, érzetek... MINDEN! Az érzéseink felerősödnek, sőt, olykor sokkal erősebbek lesznek, mint a valóságban: jobban érezzük az illatokat, halljuk a hangokat, látjuk a színeket, érzékeljük a tapintásokat és simításokat... Az egészről persze út közben tudjuk, hogy csak álom. Érzékelhető is némiképp az álomtér, mert legtöbbször az emlékeinkből épülnek az álmaink, és ha nem emlékszünk pontosan valamire, akkor azt az agyunk korrigálni akarja- persze, ha a szomszéd tacskó hirtelen egy óriási tacskó lesz, csak mert nem tudjuk a méretet, hát, az elég feltűnő lesz az álomban.

És mi épp erre az eltérésekre fogjuk irányítani a figyelmünket, és kihasználni azt, hogy eljussunk a tudatos álomba!





III. Hogyan?

A legfontosabb dolog, amit észre kell venned, még ebből a szövegből is, hogy az álom, miközben álmodjuk azt, nagyon valósághű. Pont ezért nem vesszük észre álom közben, hogy ez csak képzelgés, nem a valóság... És ezt kihasználva, képessé válsz kilépni a megszokott álomkörnyezetből, és belépni életed legizgalmasabb élményei közé :)

Nos, mit kell tennünk ahhoz, hogy kilépjünk ebből? Észre kell vennünk, hogy csak álmodunk. Ezt hogy tehetjük meg? Úgy, hogy rászoktatjuk az agyunkat, hogy észlelje az eltéréseket. Mégis hogyan? ... :)

Nos, a válasz egyszerű- sőt, olyannyira fatálisan egyszerű és kézenfekvő, hogy lehet, Te is épp azon fogsz nevetni: "Miért nem gondoltam rá előbb?"

Mivel az agyunknak leginkább éber állapotban vagyunk tudatában, ezért ekkor kell kifejleszteni ezt. És hogy hogyan? Egyszerűűű :) Ha az a célunk, hogy álmunkban is észleljük a környezetünk hibáit, és ehhez rá kell szoktatni az agyunkat erre éber állapotban, akkor már meg is van a kulcs: Valóságteszt !


IV. Hogy... MI???

Bizony, valóságteszt! Nincs más dolgod, mint napközben minél többször feltenni magadnak a kérdést: "Álmodom?" ehhez mindig állj úgy hozzá, hogy "igen, álmodom". Persze, tudod jól, és én is tudom, hogy ezt nem álom, de ahhoz, hogy kifejlődjön a tudatodban az, ahhoz kritikusan kell szemlélned a környezetedet. Próbáld meg átélni, átérezni azt, mintha csak egy képzelt test lennél, és az igazi tested épp az ágyadban fekszik, és alszik. És Te az agyában vagy épp, álom közben!

És itt jön a legfontosabb lépés: Tesztelned kell a valóságot. Hiszen kritikusan álltál a dolgokhoz, ezért nem vagy benne biztos, hogy ez a valóság.

Ehhez több lépés is elvezethet. A leges-legegyszerűbb megoldás, hogy megnézed, éppen hol vagy, és megpróbálsz visszaemlékezni, miért vagy itt, és milyen úton jöttél ide.

Nézz körül, nem látsz-e bármi arra utaló jelet, hogy nem a valóságban vagy épp. Ha kellően sokszor, kellően sokáig gyakoroltad ezt, akkor lassan beleivódik a tudatodba, és automatikusan, elég gyakran felfogod tenni ezt a kérdést.

 Hamarosan, ahogy egyre jobban a napi teendőid részévé válik az a rengeteg valóságteszt, elkezd majd az álmodban is megjelenni... És ha jól gyakoroltál, mindig megfelelően álltál hozzá, és helyesen végezted el a tesztet, hirtelen rá fogsz döbbenni: "Jé, a valóságban nem lehet repülő malac!  Hú, nem tudok a valóságban átnyúlni a falakon! Öö... azt hiszem, nem tudok a valóságban repülni! Hát akkor... ÁLMODOM!"
V. ÁLMODOM!!!

Az egyik legelképesztőbb élmény az, amikor az ember észreveszi, hogy álmodik... feltárul előtte a végtelen teremtés lehetősége, határok nélkül. Ráadásul minden olyan meseszerű, és fantasztikusan bájoló.
Nagyon sok hasznos dologra lehet használni a tudatos álmokat. Az egyik legalapvetőbb, amire valószínűleg Te is gondoltál, az a szórakozás.
Nyilván volt már olyan gondolatod, hogy milyen jó lenne egy rövid időre a valóságot álmokra cserélni. Repülni önfeledten, élvezni, hogy bármit megtehetsz kockázat nélkül... Hmm, milyen jó :) És ez a szórakoztató tudatos álom. Egy fárasztó, unalmas munkanap után a gyárból, a rendelőből, vagy egy hosszú tanítási nap után az iskolából hazaérve nagyon jó dolog ledőlni, és aludni egy nagyot. De mi értelme ennek, ha az alvás közben nem tudod élvezni magát... magát az alvást?

"Hű de jót aludtam!" mondtad az előző reggel. De mire is értetted ezt? Arra, hogy az elméd, a tested utolsó (alvás előtti) és a legújabb (ébredés utáni) érzéseit összehasonlítva az utóbbi kellemesebb. De a köztük lévő álmokat nem tudod hasonlóképp értékelni- idáig! Most már ezt az időt is kitöltheted azzal a tevékenységgel, hobbival, azzal a csinos lánnyal, vagy bombázó pasival, azzal a titkos vágyaddal, amit és akit csak akarsz!

Ez idáig szép és jó, de van más lehetőséged is, nem csak az unaloműzés. Az álmok a tudatalatti és a tudat kölcsönös együttműködésén alapul, ami azt eredményezi, hogy minden belső érzés, minden titkos vágy, minden elfedett gondolat megjelenhet az álmodban- és meg is jelennek, méghozzá álomalakok formájában! És ezek az álomalakok a belső Én-ed tükröződései, tehát tökéletesen azt mutatják, amit Te érzel, amit Te akarsz, amit Te gondolsz.

Ezt ki is lehet alaposan használni, méghozzá úgy, hogy egyszerűen kérdezgeted őket arról hogy kik is ők. Lehetnek jelentéktelen álomalakok, lehetnek belső félelmek, démoni aggályok, titkos vágyak, elfedett szerelmek... bármi, amit érzel. Csak tudnod kell, hol találod ezeket! Mindig meg kell találnod a tökéletes személyt rá, különben mit sem ér, ha a szomszéd macska azt mondja, hogy ő az egyik beteljesületlen vágyad- ha egyszer tudod, hogy nem egy macska az, amit akarsz, nyilván nem egy macskától fogod kérdezni.




VI. Az álmok háttere

Egy, az interneten található forrás az alábbi magyarázatot adja az álmodásra:

"Napközben sok minden történik velünk, számtalan kellemes és kellemetlen  élményben van részünk; agyunk, idegrendszerünk, minden érzékszervünk szakadatlanul dolgozik, elfáradunk, szükségünk van a pihenésre. Az alvás a szervezet pihenő állapota, amelytől felfrissülünk. Alvás közben nem tudjuk, mi történik velünk.
Éjszaka kétféle alvási szakasz váltogatja egymást. Az egyik az álomtalan alvás. Ilyenkor izmaink teljesen lazák, mélyen alszunk. A másik az álmodó alvás: izmaink megfeszülnek, szemgolyónk a lehunyt szemhéj alatt ide-oda jár. Miközben álmodunk, voltaképpen mindazt végigéljük, ami ébren történt velünk, csak összevissza, eltorzítva a valóságot, a képzelettel keverve. Ahogy a gyomor a megrágott ételt, olyasféleképpen emészti meg az agy éjjel a nappali élményeket."

És hogy pontosan mi a tudatos álmodás definíciója? Dr. Paul Tholey szerint a következők:

A tudatos álom más álmoktól abban különbözik,

  hogy közben teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy álmodunk

  hogy ezért aztán álmunkban is szabadon rendelkezünk cselekvéseink felett

  hogy az álmodó tudatállapota egyáltalán nem zavart

  hogy minden érzékszervünk ugyanúgy rendelkezésünkre áll,
mint ébren

  hogy éber életünkre teljes egészében emlékszünk

  hogy mind ébren, mind tudatos álmunk folyamán teljes egészében emlékszünk eddigi tudatosan álmodott áloméletünkre.

Ezek azok az aspektusok, amelyek ha együttesen megvalósulnak, tudatos álom lesz normál álmunkból. Fontossága miatt ismételjük meg tehát a tudatos álmodás feltételeit:

1. Tisztában vagyunk tudatállapotunkkal

(Tehát pontosan tudjuk, hogy ébren vagyunk-e vagy álmodunk)

2. Tisztában vagyunk azzal, hogy szabadon dönthetünk

(Például nem kell elmenekülnünk rémálmaink álomalakjai elől, más döntési lehetőségünk is van.)

3. A tudatállapot tisztasága

(Megszűnik az álomtipikus zavarosság, a tudatállapot homályossága.)

4. Az érzékelések tisztasága

(Ugyanúgy szagolunk, ízlelünk, hallunk, látunk és érzünk, mint ébren.)

5. Tisztában vagyunk éber életünkkel

(Tudjuk, kik vagyunk, mit csináltunk az előző nap, sőt, még azt is, hogy mit akartunk ettől az álomtól.)

6. Tisztán emlékszünk álmainkra

(Normális emlékezetünk ugyanúgy funkcionál, mint ébren, tehát emlékszünk álmainkra, de különösen a tudatos álmokra.)

A tudatos álom tehát olyan tudatállapot, amelyben bár álmodom, mindent olyan valódiként érzékelek, mint a valóságban, amelyben szabadon cselekedhetek; sőt, szabadabban, mint ébren, mert minden veszélyt túl fogok élni.


This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola